
Zlewozmywak kuchenny – jak wybrać najlepszy?25-02-2019
Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Pełni dziś znacznie więcej funkcji niż jeszcze kilka lat temu. Nie jest to już miejsce, które jest oddalone od salonu i służy tylko do przygotowywania posiłków. Kuchnia jest dziś wręcz połączona z salonem i służy także integracji domowników i spędzania wspólnie czasu. Ważna jest więc nie tylko jej funkcjonalność, ale i estetyka.
Jednym z istotniejszych elementów jest zlewozmywak. Chyba nikt bowiem nie wyobraża sobie ergonomicznej łazienki właśnie bez niego. Jaki wybrać zlew, by służył dobrze przez lata, a także by był bezproblemowy w utrzymaniu czystości?
Rodzaje zlewów kuchennych
Zlewozmywaki możemy podzielić ze względu na wiele cech. Poszczególne modele różnią się między sobą rozmiarem, kształtem czy sposobem montażu. Najbardziej istotny wydaje się jednak materiał z jakiego zostały wykonane. To właśnie on ma wpływ na estetykę, ale także i odporność na wiele czynników zewnętrznych. Do najbardziej popularnych zalicza się te wykonane ze stali i granitu. Przedstawiamy wady i zalety zlewów ze stali i granitu.
- Zlewozmywaki stalowe – cieszą się sporą popularnością ze względu na relatywnie niską cenę a także i design, dzięki któremu pasują praktycznie do każdej aranżacji. Do zalet tych zlewów stalowych zaliczyć można także to, że są bezproblemowe w utrzymaniu czystości. Odporne są na wysokie temperatury oraz ich wahania. Stal można czyścić wieloma detergentami, a także materiał ten odporny jest na uderzenia. Do wad zaliczyć można to, że stosunkowo szybko widoczne są na nich zacieki i plamy. Ostre przedmioty, jak np. nóż może szybko zarysować zlew.
- Zlewozmywaki granitowe - tak naprawdę zazwyczaj wykonane zostały ze sztucznego marmuru czyli fragranitu. Materiał ten jest odporny na wiele negatywnych czynników. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały. Odporny na uderzenia, zarysowania, stłuczenia, wahania temperatur a także i Jest to więc materiał, który sprawdza się lepiej od modeli stalowych. Do wad zlewozymwaków granitowych zaliczyć można cenę. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku zlewozmywaków stalowych.
Jedna czy dwie komory?
Wybór zlewozmywaków jest dziś ogromny. Poszczególne modele różnią się oprócz opisanych powyżej cech także ilością komór. Dostępne są jednokomorowe, dwukomorowe, ale także i półtorakomorowe oraz coraz częściej wybierane modele, które składają się z dwóch komór dużych i jednej małej. To jaki model wybierzemy w dużej mierze uzależniony jest tym, ile chcemy przeznaczyć miejsca na zlew, czy na co dzień korzystamy ze zmywarki, a także jak duża jest ilość domowników. W przypadku, gdy naczynia myjemy w zmywarce nie musimy mieć koniecznie dużego zlewu z dwoma komorami. Jednokomorowe w takiej sytuacji sprawdzają się bardzo dobrze.
Wybierając zlew warto zwrócić także uwagę na to, czy w komplecie znajduje się syfon. Warto przemyśleć także to, czy ma być to model z ociekaczem czy bez. Jeśli mamy oddzielną szafkę o takiej funkcjonalności lub zmywarkę nie jest on niezbędny. W wielu przypadkach jednak zwiększy funkcjonalność zlewu.